Dlaczego czyszczenie BIK nie działa?

czyszczenie bik

Czy można wyczyścić BIK? Przeczytaj nasz artykuł.

Na naszym rynku nie brakuje obecnie firm, które przechwalają się, że są w stanie pomóc dłużnikom, którzy posiadają zła historię kredytową w BIK. Firmy te usuwają nie tylko negatywne informacje w BIK, ale również informacje zgromadzone w biurze informacji gospodarczej. Musimy pamiętać również, że firmy te nic nie wskórają jeżeli dłużnik nie spłaci zaciągniętych kredytów.

Wszystkie informacje o naszych zobowiązaniach są zawsze gromadzone i przetwarzane w Biurze Informacji Kredytowej oraz w biurach informacji gospodarczej. To właśnie przez te informacje możemy mieć poważne problemy z zaciągnięciem kolejnego zobowiązania. Musimy zdawać sobie sprawę również z tego, że BIK i BIG różnią się od siebie bardzo znacząco. Największą różnicą jest oczywiście to, że w BIG wszystkie negatywne wpisy są usuwane po spłacie zobowiązań. Biura informacji gospodarczej to przedsiębiorstwa, których obowiązkiem jest przechowywanie danych od wierzycieli. W Polsce działają obecnie trzy podmioty tego typu:

  • Krajowy Rejestr Długów BIG SA
  • Rejestr Dłużników ERIF BIG SA
  • BIG InfoMonitor

Możemy zostać wpisani do BIG jeżeli nasze zobowiązania były zawarte odpowiednią umową z firmą pożyczkową i łączna kwota zobowiązań wynosi minimum 200zł. Do BIG zostaną wpisani tylko Ci dłużnicy, których opóźnienie w spłacie długu przekracza przynajmniej 60 dni.

Jeżeli nie spłacimy naszych zobowiązań to nie możemy ubiegać się o wykreślenie z listy BIG. Warto pamiętać, że sytuacji tej nie może zmienić żadna firma, która oferuje czyszczenie historii w BIK. W zdecydowanej większości przypadków inicjatywa zawsze należy do naszych wierzycieli. Bardzo ważne jest również to, że po spłaceniu zobowiązań, nasz wierzyciel ma 14 dni, aby zgłosić prośbę o aktualizację naszego wpisu w BIK. Jeżeli tego nie zrobi zgodnie z prawem może grozić mu grzywna nawet do 30 000zł.

Spłacenie długu w praktyce oznacza, że nasz negatywny wpis w BIG zostanie bardzo szybko zmieniony dzięki czemu będziemy mogli zaciągnąć nowe pożyczki. Czyszczenie BIK jest niestety bardziej skomplikowane niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Na zupełnie innych zasadach działa z kolei BIK i co najgorsze nawet po spłaceniu zobowiązań negatywne informacje pozostaną tutaj nawet przez 5 lat. Podpisując umowę z bankiem, albo SKOK-iem możemy zgodzić się, aby BIK przechowywał nasze informacje o zaciągniętych zobowiązaniach po ich wygaśnięciu. Jeżeli nie udzielimy na to zgody to po spłacie zobowiązań wszystkie informacje zostaną automatycznie usunięte.

Istnieją jednak specjalne sytuacje, w których BIK może przechowywać informacje o naszych zobowiązań nawet bez naszej zgody. Jeżeli spóźnimy się ze spłatą zobowiązania powyżej 60 dni pomimo wcześniejszych wezwań, nasze informacje mogą być przechowywane przez 5 lat i żadne czyszczenie BIK nam nie pomoże.

Więcej informacji o czyszczeniu BIK mogą znaleźć Państwo na naszej nowej stronie:http://finansowaparabola.pl/czyszczenie-historii-bik-ogole-mozliwe.html. Dzięki naszym poradom dowiesz się dlaczego budowa pozytywnej historii kredytowej jest taka ważna.

Dodaj komentarz