Pożyczki bez weryfikacji w BIK – przeszłość czy przyszłość?

Pożyczki bez weryfikacji w BIK oferowane są głównie przez firmy pozabankowe. Popularność tych firm opiera się właśnie na oferowaniu pożyczek bez sprawdzania w BIK. Dodatkowo plusami są: szybkości transakcji, minimum formalności oraz niewielkie wymagania wobec klientów. To jednak może się niedługo zmienić. Od przeszło roku, firmy pożyczkowe „krążą” wokół BIK, co rusz dementując i wznawiając nowe „plotki”.

Nowy gracz na rynku chwilówek

Nowy ranking dłużników?

W połowie 2013 roku „Dziennik Gazeta Prawna” poinformowała o nowym pomyśle ośmiu wiodących firm pożyczkowych. Wspólnymi siłami miały one powołać całkiem nową, kolejną firmę zbierającą informacje o dłużnikach. Powody tego postępowania były dwa:

  • Po pierwsze, największa baza dłużników, czyli BIK, współpracuje obecnie jedynie z bankami
  • Po drugie, rozmowy z BIK w tamtym roku przeprowadzane z niezależnymi pracownikami firm pożyczkowych, nie przyniosły żadnych skutków – według firm pożyczkowych oferta BIK-u była za droga

Przewodnikiem nowej bazy dłużników miała zostać jedna z większych i najstarszych firm pożyczkowych w Polsce – Provident. Wypowiadający się przedstawiciele firm Vivus i ViaSMS zakładali, że firma taka powstanie już w przyszłym roku – a więc miałoby się to stać właśnie tego roku.

Podobny pomysł pojawił się na rynku finansowym w Polsce już parę lat temu. Wtedy to prezesi banków spółdzielczych zapowiadali powołanie do życia nowego rejestru dłużników. Eugeniusz Laszkiewicz, prezes Krajowego Związku Banków Spółdzielczych mówił wtedy:

  • „Wiele banków jest niezadowolonych ze współpracy z BIK, dla nich nasza oferta będzie na pewno atrakcyjna. Będziemy współpracować także ze SKOK-ami. Konkurencja może wyjść wszystkim na zdrowie.”

Niestety, lub „stety” dla klientów, projekt ten również nie doczekał się realizacji.

Kto sprawdza, a kto nie sprawdza?

Parabanki, które niezależnie współpracują z BIK i sprawdzają swoich klientów w bazach dłużników to między innymi Wonga, Vivus i Provident.

Poszukujący firm udzielających pożyczki bez weryfikacji w BIK, powinni zaznajomić się z ofertą firm, takich jak:

Nazwa firmy:

Minimalna kwota pożyczki:

Maksymalna kwota pożyczki:

Alfa Kredyt

100 zł

2 500 zł

Cashper

100 zł

2 000 zł

Kyzoo

200 zł

3 000 zł

Filarum

100 zł

2 500 zł

Ofin

100 zł

2 000 zł

Zaliczka

100 zł

2 000 zł

Łatwy Kredyt

100 zł

2 000 zł

 Sytuacja na rynku pożyczek w 2014 roku

Nowy rok nie przyniósł jednak żadnych zmian w ofercie firm pożyczkowych. Nie powstała także żadna nowa firma zajmująca się gromadzeniem danych nt. dłużników. Również Biuro Informacji Kredytowej nie rozpoczęło współpracy z żadną z wiodących firm pożyczkowych w kraju.

W bieżącym roku odżyła jednak dyskusja nad umożliwieniem firmom prywatnym wglądu do baz BIK-u na lepszych, wyjątkowych warunkach. Podobno wciąż trwają rozmowy w tych kwestiach, jak jednak uczy historia – może z nich wiele nie wyniknąć.

Dodaj komentarz